Drone Jammer Nedir? Nasıl Çalışır?

Drone Jammer, izinsiz bölgelerde uçuş yapan insansız hava aracı (İHA – UAV) drone’ları uzaklaştıran veya düşüren sinyal kesici cihazdır.

Kullanımı oldukça yaygınlaşan insansız hava aracı drone’lar artık hayatımızın bir parçası haline geldiler. Hemen her yerde karşımıza çıkan bu uzaktan kumandalı hava araçları hem hobi olarak hem de ticari alanlarda sıklıkla kullanılmaktalar.

Kliplerde, filmlerde, belgesellerde ve daha birçok görsel medya alanlarında oldukça iyi işler çıkaran drone’lar diğer yandan da tehditleri de beraberinde getiriyor.
Bu bağlamda kişisel ve kurumsal gizliliğin korunması büyük önem taşıyor. Bununla birlikte terör tehdidi de bir başka unsur olarak karşımıza çıkmakta.

Bu tür sorunlar sebebiyle drone jammer cihazları devlet kurumlarında ve özel sektörde kullanımı yaygınlaşan cihazlardır.

drone-giremez

Drone Jammer Nasıl Çalışır?

Profesyonel drone uçakları birden fazla frekans ile yayın yaparak çalışmaktadır. Uzaktan kumanda ile aralarında bir kontrol bağlantısı, kamera görüntü aktarımı için video bağlantısı ve gps yer belirleme sistemi için de uydu bağlantısı oluşmaktadır.

Drone sinyallerini bloke eden jammer cihazlar bu üç kanalı da engelleyerek aracın yer ile irtibatını tamamen keser, kontrolün kaybolmasına neden olur. Normalde kumanda kontrolü kaybolan drone GPS üzerinden konum verilerine uaşarak kalkış noktasına geri dönmektedir. Ancak jammer GPS frekansını da bloke ettiği için drone dönüş rotasını tespit edemez ve acil iniş gerçekleştirir. Havada kalması durumunda ise kontrolsüz bir şekilde rüzgarda savrulup gidecektir.

Drone Jammer Hakkında Büyük Yanılgılar

Bunlardan en yaygın olanı tüfek şeklindeki cihazlar ile dron kontrolünü ele geçirmiş gibi gösteren videolardır. Halbuki bu doğru değildir. Kumanda ve GPS sinyallerini kaybeden drone sadece acil iniş yapmaktadır. Kontrolü ele geçirme söz konusu değildir. Eğer drone’da acil iniş opsiyonu kapalı ise bu da yapılamaz, drone havada kontrolsüz bir şekilde uçmaya devam eder.

Bir başka hatalı uygulama da radar sistemleridir. 24 saat tarama yapan bir radar ve bu radarın drone tespit etmesi durumunda o tarafa dönerek bloke sinyalleri gönderen bir jammer. Bu iş oldukça yüksek maliyetlidir ve fiyat performans açısından da sınıfta kalır. Zira her yönden çoklu drone saldırısı altında kalındığında jammer hangi tarafa dönecek, hangi drone’u bloke edecektir? Halbuki, bu gereksiz radar sistemine yapılacak mali yatırımın çok daha azı ile her yöne etki eden güçlü bir drone sistemi kurulabilir.

Drone Jammer Fiyatları

Bu cihazlar ülkemizde en düşük $1500 USD (5.000 TL civarlarında) fiyatlı olarak satılmaktadır. Mesafe ve etki gücü değiştikçe fiyatı da aynı oranda değişmektedir.

Jammer fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak ve drone jammer satın almak için www.jammer.gen.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Diğer jammer fiyatları için bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Drone Jammer Nedir? Nasıl Çalışır?” için 5.042 yorum